menusearch
avatsoft.com

ساخت هندسه در نرم افزار آباکوس

۱۳۹۶/۲/۳۱ یکشنبه
(0)
(0)
ساخت هندسه در نرم افزار آباکوس
ساخت هندسه در نرم افزار آباکوس

به طور کلی، سه روش برای ایجاد/وارد کردن هندسه در آباکوس وجود دارد:

1. ایجاد هندسه مدل با استفاده از دستورات موجود در ماژول part

2. ایجاد هندسه مدل در نرم افزارهای CAD مانند سالیدورک و وارد کردن آن به آباکوس

3. استفاده از add-in به عنوان رابط بین آباکوس و نرم افزارهای CAD

در ادامه، هر یک از این روش ها را توضیح خواهیم داد.

روش اول:

 ایجاد هندسه مدل با استفاده از دستورات موجود در ماژول part

در این روش با استفاده از دستورات موجود در ماژول part، همچون sketch، extrude، revolve و  . . . هندسه مدل ساخته می شود. این روش برای مدل های هندسی ساده مناسب است. اما در مورد مدل های پیچیده، استفاده از آن توصیه نمی شود. واضح است که طراحی مدل هندسی در نرم افزارهای CAD بسیار به صرفه تر است.مزیت طراحی مدل هندسی در ماژول part، امکان ایجاد تغییرات در ابعاد هندسی و سایر مولفه های هندسه است. پس روش اول را برای مسایل طراحی مفهومی با هندسه ساده توصیه می کنیم.


روش دوم:

در این روش، ابتدا هندسه سه بعدی در نرم افزار CAD مانند سالیدورک یا کتیا مدلسازی شده و سپس با تبدیل به فرمت مناسب ذخیره می گردد. توصیه می کنیم که هندسه را با فرمت x_t ذخیره نمایید. سپس در نرم افزار آباکوس از  منوی file، گزینه import را انتخاب نموده و از زیر منوی part، فایل هندسه را انتخاب کنید. در این مرحله، یک پنجره حاوی چندین گزینه باز می شود. در ادامه، به معرفی این گزینه ها پرداخته ایم:
  • توضیحات مربوط به پنجره‌ی import
create individual part 

در صورتی این گزینه را انتخاب می‌کنیم که بخواهیم بخش های مختلف یک اسمبلی به صورت مجزا وارد نرم افزار شوند. در این صورت باید در منوی interaction، تماس ها و قیود صحیح را بین بخش های مختلف ایجاد نمود. هم چنین در صورتی که مدل هندسی در نرم افزار CAD پارتیشن بندی شده باشد، با انتخاب این گزینه، همه‌ی پارتیشن‌ها به صورت جدا از هم وارد آباکوس می شوند.

Combine into single part

در صورتی این گزینه را انتخاب می‌کنیم که بخواهیم همه‌ی بخش های مدل هندسی به هم متصل شده و به صورت یک part وارد نرم افزار شوند. البته در این حالت می‌توان با فعال کردن گزینه merge solid regions، مرزهای پارتیشن ها را از بین برد و یا با فعال کردن retain intersecting boundaries، مرزهای پارتیشن ها را حفظ نمود. لازم به ذکر است که عموما استفاده از گزینه‌ی Combine into single part توصیه می‌شود.
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
مشاوره پروژه ها: 09212767510